علی اکبر(ع) ؛ بهترین الگوی جوانان نوشته حجهالاسلام محدثی

این اثر که یازدهمین کتاب از مجموعه کتاب های «آشنایی با اسوه ها» به حساب می آید، درصدد است با معرفی چهره های برجسته تاریخ صدر اسلام، جوانان را با الگوهای کمال و خودسازی آشنا کند.

بر اساس مطالب کتاب، انسان در هر سن و سال، از «الگو»ها اثر می پذیرد و در پی قهرمانانی است که به آنان عشق بورزد و راه آنان را بپیماید و از روش و خصلت ها و صفات آنان الگوبرداری کند.

حس قهرمان گرایی و الگویابی در جوانان بیشتر است. جوان، جذب کسانی می شود که در علم، قدرت، هنر، ورزش، فداکاری، جمال، ایثار، کار و تلاش و … برتر باشند و بتوانند حس قهرمان گرایی او را ارضا کنند. اگر جوان چنین الگوهایی را بشناسد و بیابد، دل به او می بندد و اگر نیابد، در خیال و فکر و آرمان های خویش آنان را می سازد و می پردازد و اگر چنین الگوهایی را در میان خودی ها نیابد، رو به دیگران و بیگانگان می کند و اگر در مسلمانان و موحدان نشناسد، از غیر مسلمانان می جوید.

به عقیده نویسنده، «هرچه این الگوها و قهرمان ها، متعالی تر، کامل تر، آسمانی تر و خدایی تر باشند، جوانان را در مسیر هدایت و پاکی و ایمان و تعالی قرار می دهند و اگر خدای ناکرده، الگوهای منفی و بدلی به تور جوانان بخورد، یا جوانان در تور و دام و تله الگوهای آنان قرار گیرند، راه آنان را طی می کنند و به آن سمت و سو گرایش می یابند. حال که چنین است، شناختن و شناساندن الگوهای شایسته به نسل جوان یک تکلیف و رسالت مهم تربیتی است.»

طرح شجاعت ها، فضیلت ها، کرامت و بزرگواری، جهاد و حماسه، گذشت و صبر، عشق به خدا و اطاعت از امام و جلوه های ویژه ای که در شخصیت اوست، او را همچون آینه ای تمام قد از همه خوبی ها و کمالات ساخته است.

در این اثر، با چهره با صلابت و ایمان حضرت علی اکبر(ع) آشنا می شویم که صحنه کربلا جلوه گاه رشادت و فداکاری او در راه حق و جهاد و شهادت در راه دین خدا بود و از آن شهید رشید، اسوه ای برای همه جوانان مسلمان به وجود آورد.

جوان و الگو، فرزند یقین، دودمان پاک، فضایل و مکارم، در کنار پدر، در شب عاشورا، عاشورا؛ روز حماسه، شهادت، مدفن و مزار، از زبان شاعران، عناوین سرفصل های کتاب حاضر را تشکیل می دهند.

از منابع مورد استناد نویسنده در تدوین این اثر می توان کتاب های کامل الزیارات، اعیان الشیعه، موسوعه کلمات الامام الحسین(ع)، تاریخ طبری، گنجینهالاسرار، مفاتیح الجنان، بحارالانوار، مجموعه شب شعر عاشورا، ارشاد مفید و علی الاکبر(ع) را نام برد.
چاپ اول کتاب «علی اکبر(ع)؛ الگوی جوانان» در شمارگان ۱۵۰۰ نسخه، ۶۴ صفحه و بهای ۱۵۰۰۰ ریال راهی بازار نشر شد.

پاسخ دهید