ویژگی خاص امام حسن عسکری (ع)/ بیان شهید مطهری در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار

پافشاری امام حسن عسکری(علیه السلام) در راه حق و عدالت و سازش ناپذیری آن حضرت با خلفای ستمگرِ عباسی، همواره موجب کینه توزی و شدت عمل آنان نسبت به آن حضرت می شد. از همین رو، آن حضرت را بارها زندانی کردند. و در نهایت معتمد عباسی، مخفیانه توسط عمال خود در اوّل ربیع الاول سال ۲۶۰هـ . ق. آن بزرگوار را مسموم نمود و امام حسن عسکری(علیه السلام) بعد از چند روز درد مسمومیّت در هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰هـ.ق. به شهادت رسید.

شهید مطهری در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار گفتاری پیرامون شخصیت و زندگی امام حسن عسکری دارد که در ادامه می خوانید.

می دانید که هر یک از ائمه گویی یک خصلت خاص بیشتر در او ظهور داشته است که خواجه نصیر در آن دوازده بند خودش هر یک از ائمه را با یک صفتی توصیف می کند که بیشتر در او ظهور داشته است. وجود مقدس امام عسکری علیه السلام به جلالت و هیبت و رُواء «۱» به اصطلاح، ممتاز بودند یعنی

اساساً عظمت و هیبت و جلالت در قیافه ایشان به نحوی بود که هرکس که ایشان را ملاقات می کرد تحت تأثیر آن سیما قرار می گرفت قبل از اینکه سخن بگویند و او از علم ایشان چیزی بفهمد. وقتی که سخن می گفتند و دریای موّاجی شروع می کرد به سخن گفتن، دیگر تکلیفش روشن است.

در بسیاری از حکایات و روایات این قضیه کاملًا مشخص و محرز است. حتی دشمنان با اینکه ایشان را سخت تحت تعقیب داشتند و گاهی به زندان می بردند وقتی که با حضرت روبرو می شدند وضع عجیبی داشتند، نمی توانستند در مقابل ایشان خضوع نکنند، که در این زمینه داستانی را محدّث قمی در کتاب الانوار البهیه از احمدبن عبیداللَّه بن خاقان، پسر وزیر المعتمد علی اللَّه، و او از پدرش نقل می کند در حالی که خودش هم حضور داشته است. داستان فوق العاده عجیبی است که وقت گفتنش را عجالتاً ندارم.

علت عمده این که اینقدر امام شدید تحت نظر بود این بود که این مطلب شایع بود و می دانستند که مهدی امت از صُلب این وجود مقدس ظهور می کند. همان کاری که فرعون با بنی اسرائیل می کرد که چون شنیده بود کسی از بنی اسرائیل متولد می شود که زوال مُلک فرعون و فرعونیها به دست او خواهد بود پسرهای بنی اسرائیل را می کشت و فقط دخترها را زنده نگه می داشت و زن هایی را مأمور کرده بود بروند در خانه های بنی اسرائیل و ببینند کدام زن حامله است و هر زنی را که حامله بود تحت نظر بگیرند، عین این کار را دستگاه خلافت با امام عسکری علیه السلام انجام می داد.

کتاب سیری در سیره ائمه اطهار صفحه ۲۱۵ و ۲۱۶

برگرفته از پایگاه بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری

برای شناخت بیشتر زندگی و مبارزات ائمه معصومین علیهم السلام، مطالعه کتاب سیری در سیره ائمه اطهار از معلم شهید استاد مرتضی مطهری پیشنهاد می شود.

%d8%b3%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d8%b1%d9%87-%d8%a7%d8%a6%d9%85%d9%87-%d8%a7%d8%b7%d9%87%d8%a7%d8%b1

«۱» به معنی حُسن منظر

پاسخ دهید